top of page

Anne Estetiği

Op Dr Gökhan ÖZERDEM

Anne Estetiği

Estetik ve plastik cerrahi günümüzde özellikle kadınları daha mutlu etmek için kendisini devamlı yeniliyor ve gelişiyor. İnsanları kendilerini daha iyi hissettirmeye odaklı bir girişim de ‘Anne Estetiği’! Kadınların en fazla şikayetçi olduğu estetik sorunların başında doğum sonrası deformasyonlar gelmektedir. Memelerde sarkmalar, karında gevşeme, göbek altı çatlakları, bel bölgesinde kalınlaşma ‘anne estetiği’ ile çözülebilecek sorunlardan en önemlileri. İngilizde ‘mommy makeover’ olarak da isimlendirilen ‘anne estetiği’ ile aynı anda hem memelere, karın bölgesinde hem de bellere müdahale mümkün. Burada amaç, çocuğu belli bir büyüklüğe ulaşmış, sütten kesilmiş (en az 6 ay geçmeli) anneyi bu ameliyat sonrası mutlu bir anneye dönüştürmektir. Bu tür girişimler ile annelerde kendilerine kadınsı özgüveni kazandırmak ayrı bir avantaj oluyor tabi. 

Anne Estetiği Antalya Gökhan Özerdem

Vücutta neler değişiyor? 

Doğum sonrası anneler arasında derecesi farklı olarak sadece karın derisinde sarkma veya çatlak oluşmuyor aynı zamanda karın kaslarında yanlara açılma sonucu karın duvarında gevşeklik erkek tipi göbeklenme yani bombeleşme hatta ileride göbek fıtığı oluşumu, kabızlık, idrar kaçırma problemleri de görülebiliyor. Gevşek karnın öne doğru erkek tipi bombelenmesi sornası kişilerde postur yani duruş bozukluğu da gelişebilir. Bel ve sırt ağrılarına yol açabilir. 

Gebelik sırasında sütle dolan, kilo alımı ile beraber de büyüyen memelerde süt vermenin sonlandırılmasını takiben hızla küçülür, sarkar ve dokuların yerini yağ dokusu alır. Gebelik sırasında verilemeyen kiloların etkisi ile bazen memeler büyük bile kalabilir sarkma yanında. 

Yine bu verilemeyen kilolar basende, kalçalarda, bel ve karın bölgesinde yağ depolanması ile kendini gösterir. 

Anne estetiği ne yapar? 

Gebelik sonrasında oluşan bu deformasyonların tek bir seansta, aynı anestezi altında çözümü ‘anne estetiği’ ile sağlanabilir. 3-4 saati geçmeyen bir süre içinde karın germe, bellere ve basenlere liposuction (yağ alımı), meme dikleştirme (aynı anda dolgunluk amaçlı silikon da konulabilir), bazen küçülterek dikleştirme yapmak mümkündür. Karın germe işlemi mini veya tam olabilir. Bunu doktorunuz sizinle beraber karar verecektir. Günümüzde yeni teknikler ile karın germe yaparken aynı anda karın üst kısmı ve bellere, sırta kadar liposuction da yapılmaktadır. Böylece daha iyi bir kontur sağlanmaktadır. Gerek görüldüğünde kalçalara alınan yağlar transfer edilebilir. 

Doğumdan sonra ne zaman bu ameliyat olunabilir? 

Enfeksiyon gibi risklerin azalması amacı ile örneğin memelere yapılacak girişimler için sütten kesilme sonrası en az 6 ay beklenmesi önerilmektedir. Annenin gebelik öncesi ideal kilosuna ulaşması aslında en ideal zamanıdır. Meme ve karın ameliyatlarından sonra hastalarımızdan ağır kaldırmamalarını, çekmemelerini ve yine ağır sporları bir süre yapmamalarını istiyoruz. Bebeği taşımak bu süre içinde güçleşeceğinden, bebeğin belli bir büyüklüğe gelmesi önemli. 

Op Dr Gökhan ÖZERDEM

ASPS, ISAPS, TPRCD

 • Yeterlik Diploma/Sertifikaları

 • Dubai tıp lisansı

 • Great Ormond Street Hospital for Children Observer, İngiltere

 • Hull, Castle Hill Hospital Gamme Probe Course, İngiltere

 • American Society of Plastic Surgeons (ASPS) Amerika Dernek Üyeliği

 • International Confederation of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery (ISAPS)

 • Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği 

 • Türk Estetik Plastik Cerrahi Derneği 

 • Ulusal ve uluslararası kongrelerde sözlü ve poster sunumları

 • Ulusal Plastik Cerrahi Kongresinde Oturum Başkanlığı

 • Yurt Dışı Makale 

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Instagram
Antalya Estetik İletişim

Resimleriniz ile doktorunuza danışabilirsiniz. Lütfen sadece mesaj ile!

0505 928 21 41

Asistanlarımıza Hafta içi mesai saatlerinde ulaşarak randevunuzu oluşturun.

İrtibat numaralarımızdan asistanlarımızı arayarak ya da resim göndererek fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Hastalarımız ne dedi

doktortakvimi
bottom of page