top of page

Ameliyat Sonrası

Op Dr Gökhan ÖZERDEM

Ameliyat Sonrası

Karın germe ameliyatı olmak istiyorsanız özellikle son 6 ay kilonuzun sabit olması önerilmektedir. Bu ameliyat kolay bir girişim değildir uzman ellerde yapılması gereklidir. Kilo verme amaçlı asla yapılmaz.

Liposuction 2-4 mm’lik kanül giriş izleri haricinde izsiz bir ameliyattır ancak özellikle kilo verme veya doğum sonrası sarkan dokunun da alınması gerekli kişilerde tek başına uygulanır ise sarkmanın derecesi artacaktır. Bu gibi durumlarda karın germe iyi bir sonuç açısından daha iyi bir seçenektir. Sarkmalar ameliyatsız ne yazık ki spor ve diyet ile çoğunlukla giderilemez.

Karın germe ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Karın germe ile liposuction uygulamasının kombine edildiği lipoabdominoplasti tekniği ile, ki şu anda en çok bu tekniği kullanmaktayım, vücuda daha iyi kontur verilebilmektedir.

KARIN GERME GERDİRME LIPOSUCTION ANTALYA

Karın germe ameliyatı sonrası 1 akşamlık hastane kalımı eğer ek diğer uygulamalar da yapılmadı ise yeterlidir. Hastalar ameliyat oldukları gün yardım ile yürütülürler. Hastanın kendini çok zorlamadan aralarda yürütülmelidir.

Taburcu olduktan sonra hastaların en az 1 hafta evde istirahat etmesi lazım. Ancak aralarda vücutlarının kendilerine izin verdiği ölçüde yürümeleri kendilerini de daha iyi hissettirecektir. Kıyafetlerini kendileri giyebilir, ufak ev işlerini bile yapabilirler. İlk başlarda öne doğru hafif eğilerek yürümek daha rahat olacaktır.

Korse ilk 4 hafta devamlı takılır. İlk 1 hafta banyo yapılmadığı sırada bu korse çıkartılıp vücut temiz bir bez ile temizlenebilir.

Haftada 2 kere olmak üzere 4-5 hafta lenf drenaj masajı şişliklerin giderilmesi için önerilebilir.

Karın germe ameliyatı izli bir ameliyattır. İzler kalıcıdır ve son halini 1-1,5 yıl sonrasında alır. Teorik olarak esmer tenli olanlarda daha kalın ve düzensiz izler açık tenli olanlara kıyasla daha fazla görülebilir. İzler üzerine masaj yapılması veya silikon yaprak uygulanması ilk 6 ay çok önemlidir. İzler mutlaka güneş ışınlarından korunmalıdır. İzlerin kalıcılığı kişiler arası farklılık göstermektedir.

Yanlış olarak sanal ortamdaki bazı bilgilerde karın germe izinin aynı sezeryan izi gibi olduğu belirtilmektedir. Sezeryanda dikiş hattında gerginlik yoktur, oysa bu durum karın germe ameliyatı sonrasında vardır ve bu da izin daha kalın olabilmesine yol açmaktadır. Başkasında bu ameliyat sonrası kalan ince ve beyaz iz illa sizde de kalacak diye bir şart yoktur. Genetik de bu konuda önemli rol oynamaktadır.

Özellikle doğum sonrası karın kaslarında zayıflık olmaktadır. Bu zayıflığın giderilmesi, kasların ortada birleştirilmesi için kaslar arasına dikiş atılabilir. Buna iç korse de diyebilirsiniz.

İlk 1 ay hafif egzersiz, ilk 3 ay ise ağır egzersiz yapmayın. Karın bölgesinde ne kadar çok gerginlik yaratırsanız iziniz kalınlaşabilir. Bunun yanında alkol veya sigara gibi vücuda zarar madde kullanımları iyileşme döneminin uzamasına, yara yeri açılmasına ve kötü iz kalmasına neden olacaktır.

Unutmayın cerrahide siyah veya beyaz yoktur. Kesin bir kanıya varmak mümkün değildir.

Op Dr Gökhan ÖZERDEM

ASPS, ISAPS, TPRCD

 • Yeterlik Diploma/Sertifikaları

 • Dubai tıp lisansı

 • Great Ormond Street Hospital for Children Observer, İngiltere

 • Hull, Castle Hill Hospital Gamme Probe Course, İngiltere

 • American Society of Plastic Surgeons (ASPS) Amerika Dernek Üyeliği

 • International Confederation of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery (ISAPS)

 • Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği 

 • Türk Estetik Plastik Cerrahi Derneği 

 • Ulusal ve uluslararası kongrelerde sözlü ve poster sunumları

 • Ulusal Plastik Cerrahi Kongresinde Oturum Başkanlığı

 • Yurt Dışı Makale 

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Instagram
Antalya Estetik İletişim

Resimleriniz ile doktorunuza danışabilirsiniz. Lütfen sadece mesaj ile!

0505 928 21 41

Asistanlarımıza Hafta içi mesai saatlerinde ulaşarak randevunuzu oluşturun.

İrtibat numaralarımızdan asistanlarımızı arayarak ya da resim göndererek fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Hastalarımız ne dedi

doktortakvimi
bottom of page