top of page

Meme Küçültme

Op Dr Gökhan ÖZERDEM

Meme Küçültme

Meme küçültme operasyonları Plastik cerrahların sık yaptığı operasyonlardandır. Bu operasyon daha çok bayanlara yapılmaktadır. Peki erkeklerde de meme küçültme operasyonu yapılabilir mi? Bu da bazı kişilerin kulağına garip gelecektir. Cevabımız şudur: belirgin meme oluşumunun cerrahi tedavisi erkeklerde jinekomasti tanısı ile sıkça yapılan operasyonlardan biridir.Bazı hanımlarda görülen büyük meme oluşumunun çoğunlukla belli bir nedeni yoktur. Genetik yapı, kilo artışı, östrojen hormonuna daha fazla duyarlılık (örneğin genç hanımlarda görülen, ‘juvenil hipertrofi’ denen ve bazen asimetri ile beraber görülebilen rahatsızlık) gibi nedenler etkili faktörler olsa da neden henüz tam anlaşılmış değildir. Ne yazık ki günümüzde Plastik Cerrahi daha çok magazinsel özellikleriyle bilinmektedir. Oysaki Plastik Cerrahi müdahaleleri kişinin psikolojik, sosyal ve fiziksel sıkıntılarını çözmek için yapılır.

MEME GÖĞÜS KÜÇÜLTME ANTALYA GÖKHAN ÖZERD

İri meme problemi de bunlardan biridir. Bedenine göre giysi bulmakta güçlük çeken, toplum içinde gezerken görünümü nedeniyle rahatsızlık duyan, ayrıca boyun ve omuzlarda yıllarca büyük bir yük taşımanın neden olduğu şiddetli baş, sırt, omuz ve boyun ağrıları, hatta ve hatta kamburluk gibi fiziki rahatsızlıkları olan bir kişinin çektiği sıkıntıyı göz önünde bulundurmak gerekir. Bu durumu estetik yanında bir sağlık problemi olarak da algılamak gereklidir.

Operasyonda amaç, daha önceden hekim ve hasta tarafından kararlaştırılmış yeni meme boyutuna ulaşmak, simetrik ve iyi bir estetik meme şekli elde etmek, mümkün olduğu kadar az iz bırakmak, meme başı ve çevresinin hissini korumak ve uzun dönemli sonuçlar elde etmektir. Bütün bunlar için doktorunuzla görüşme sırasında konuyu etraflıca tartışmanız ve doktorunuzun hem muayene sırasında hem de resimleriniz üzerinde plan yapması gerekmektedir. Değişik meme şekil, büyüklük ve simetri problemlerine göre değişik operasyon tekniklerine, hatta seans sayılarına karar verilebilir.

Genç hastalarda meme küçültme operasyonu için ideal olan meme gelişimini beklemektir. Genelde 16-17 yaşından sonra genç hanımlara bu müdahalenin yapılabileceği kabul edilmektedir.

Operasyondan sonra hasta çoğu kez bir gece sonra taburcu edilebilmektedir. Hastanın birkaç hafta boyunca atlet sutyeni giymesi, aspirin ve bazı ağrı kesiciler gibi ilaçları kullanmaması ve sigara içmemesi önerilmektedir. Hasta bir gün içinde yürümeye başlamakta ve birkaç hafta içinde günlük rutin aktivitelerine dönebilmektedir. Birçok hasta genel anestezi ile yapılan böyle bir operasyondan çekinmektedir. Unutmamak gerekir ki operasyon öncesi ve sonrası insan hayatında çok kısa bir süreyi kapsamaktadır. Ancak problemlerinizi çözen bir operasyonun sonuçları belki de ömür boyu size daha iyi bir hayat sunacaktır. California’dan Dr. Scott yaptığı araştırmada meme küçültme operasyonu sonrasında hastaların %97’sinin ameliyat sonuçlarından son derece memnun olduğunu bulmuştur. Gerçekten de meme küçültme operasyonunun bel-sırt-boyun ağrılarını azaltacak ya da kaybedecek, kilo vermeyi kolaylaştıracak, meme kıvrım yerlerinde pişikler gibi problemleri yok edecek, depresyonu azaltacak, kişinin özgüvenini ve hareket kabiliyetini artıracak etkilere sahip olabileceği belirtilmektedir.

Operasyondan sonra bazı revizyonlar-düzeltme müdahaleleri gerekebilmektedir. Bunlar çoğu kez lokal anestezi ile yapılan küçük müdahalelerdir (ör. Hasta izlerden şikayetçi ise bunları daha da inceltecek girişimler vb.). Ancak ikinci bir müdahale öncesinde 3-6 ay beklemek gerekmektedir. 

Günümüzde vertikal mamoplasti gibi daha az iz bırakan yöntemler vardır. İz genelde areola denen meme başı çevresini sınırlayıp meme kıvrımına doğru iner; dikiş hattı memenin operasyon öncesinde büyüklüğüne göre meme kıvrımı boyunca değişik uzunlukta devam edebilir. Yani dikiş hattı mümkün olduğu kadar daha az belirgin olacak yerlere yerleştirilecek şekilde plan yapılır. İzler her ne kadar ilk aylarda kızarıklık vb. nedenlerle daha belirgin olsa da genellikle zamanla solup gider. Özellikle de beyaz tenli hanımlarda 1-2 yıl sonra belli belirsiz bir iz kaldığına çok kez tanık olmuşumdur. Ancak ilginç olan çok az hastamın operasyon sonrasında izlerden yakınmasıdır. Bunun birinci nedeni hiç kuşkusuz ki operasyon öncesinde bu durum hakkında hastayı bilgilendirmemdir. İkinci nedeni ise yukarıda saydığım problemlerden kurtulan bir hastanın genelde çok memnun olması ve bu nedenle de izlerini problem etmemesidir.

Kısacası belirgin ya da iri meme oluşumu kadın, erkek, genç, yaşlı herkeste görülebilen, fiziksel, psikolojik ve sosyal problemleri de beraberinde getiren bir sorundur. Plastik Cerrahinin bu problemleri çözmek için yapabileceği çok şey vardır. 

Op Dr Gökhan ÖZERDEM

ASPS, ISAPS, TPRCD

 • Yeterlik Diploma/Sertifikaları

 • Dubai tıp lisansı

 • Great Ormond Street Hospital for Children Observer, İngiltere

 • Hull, Castle Hill Hospital Gamme Probe Course, İngiltere

 • American Society of Plastic Surgeons (ASPS) Amerika Dernek Üyeliği

 • International Confederation of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery (ISAPS)

 • Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği 

 • Türk Estetik Plastik Cerrahi Derneği 

 • Ulusal ve uluslararası kongrelerde sözlü ve poster sunumları

 • Ulusal Plastik Cerrahi Kongresinde Oturum Başkanlığı

 • Yurt Dışı Makale 

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Instagram
Antalya Estetik İletişim

Resimleriniz ile doktorunuza danışabilirsiniz. Lütfen sadece mesaj ile!

0505 928 21 41

Asistanlarımıza Hafta içi mesai saatlerinde ulaşarak randevunuzu oluşturun.

İrtibat numaralarımızdan asistanlarımızı arayarak ya da resim göndererek fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Hastalarımız ne dedi

doktortakvimi
bottom of page