top of page

Mini Karın Germe

Op Dr Gökhan ÖZERDEM

Mini Karın Germe

Karın bölgesinde fazla kiloları olan, cildi tek başına liposuction yapılamayacak kadar gevşek, ancak tam karın germe gerektirmeyecek kadar da gergin olan hastalarda mini karın germe iyi bir seçenektir. Mini karın germe işlemi daha kısa ize neden olması ve ameliyat sonrası iyileşme sürecinin daha hızlı olması nedeni ile fazla kilolu olmayan hastalarda sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.

Mini karın germe (mini-abdominoplasti) nedir?

Mini karın germe işleminde tüm karın ve bel bölgesindeki fazla yağ alınır, göbek altındaki cilt fazlası çıkartılır, ancak göbek üstünde kalan bölüme bir germe işlemi yapılmaz.

Mini karın germe işlemi kimlere yapılır?

MİNİ KARIN GERME ANTALYA GÖKHAN ÖZERDEM

Mini karın germe işlemi doğum yapmış, ancak deri ve yağ fazlası göbek altında sınırlı kalmış hastalara uygulanır. Göbek deliği yüksekte yer alan hastalar da mini karın germe için uygun adaylardır.

Mini karın germe ameliyatları nasıl yapılır?

Mini karın germe işleminde ilk önce tüm karın ve bel bölgesine liposuction uygulanır. Bu sırada eğer gerekiyorsa kalçalara yağ enjeksiyonu da yapılır. Ardından karnın alt tarafında çamaşır içerisinde kalacak şekilde kısa bir kesi yapılır. Karın cildi göbek deliğine kadar karın duvarından kaldırılır. Gerek görülürse gevşemiş olan karın kasları birbirine dikilerek karın duvarının alt tarafı sıkılaştırılır. Ardından göbek deliğinin altında kalan cildin fazla kısmı çıkartılır. Eğer göbek deliğinin üzerinde de bir miktar deri gevşekliği varsa göbek deliği karın duvarından ayrılır, karın kaslarının tamamı dikilerek daraltılır ve göbek deliği 2 cm aşağıya alınarak karın duvarına dikilir. Böylelikle hem göbek üstü, hem de göbek altı kısa bir izden gerginleştirilmiş olur.

Mini karın germe ameliyatı öncesinde kilo vermek gerekir mi?

Aşırı kilo tüm ameliyatlar için bir risk oluşturur. Ameliyattan sonra hastalar daha zor ayağa kalkarlar, yaraları daha geç iyileşir, akciğer sorunları daha sık yaşanır. Bu nedenle obes hastaların ameliyat öncesi kilolarını azaltmaları tavsiye olunur.

Mini karın germe ameliyatlarında anestezi gerekir mi?

Karın germe ameliyatları ameliyathane ortamında ve genel anestezi ya da ağır sakinleştiriciler altında gerçekleştirilir.

Karın germe ameliyatı ne kadar sürmektedir?

Ameliyatın süresini yapılacak işlemler belirler. Eğer çok geniş bir alana liposuction uygulanmayacaksa mini karın germe ameliyatı bir ila iki saat arasında sürer.

Mini karın germe ameliyatları ağrılı mıdır?

Mini karın germe ameliyatları çok ağrılı işlemler değildir. Klasik ağrı kesiciler ağrının azaltılmasında rahatlıkla kullanılabilir.

Mini karın germe ameliyatı sonrasında neler yaşanır?

Ameliyat sırasında hastalara sıklıkla diren konulur ve karın korsesi giydirilir. Hasta ameliyattan üç ila dört saat sonra beslenir ve ayağa kaldırılır. Genellikle aynı veya ertesi gün hasta taburcu edilir. Gerekirse direnler birkaç gün daha yerinde bırakılır. Tüm dikişler deri altında bırakıldığından dikiş alınmasına gerek yoktur. Ameliyattan iki ila üç gün sonra hastalar günlük yaşantılarına dönebilirler. Altı hafta sonra ise tüm spor aktiviteleri serbesttir.

Mini karın germe ameliyatı sonrası ne tür sorunlar yaşanabilir?

Mini karın germe ameliyatlarından sonra ciddi bir komplikasyon beklenmez. Sigara içenlerde yara iyileşme sorunları le karşılaşılabilir. Çok gergin kapatılan karınlarda ve bazı deri tiplerinde aşırı yara izi kalması gibi sorunlar yaşanabilir. Bu durum gerginliğe bağlı ise bir yıl sonra yara izini inceltmek amacı ile lokal anestezi altında bir revizyon işlemi yapılabilir.

Mini karın germe ameliyatlarının sonucu kalıcı mıdır?

Mini karın germe ameliyatı karın bölgesindeki sorunları büyük ölçüde çözüm getirir. Ameliyattan sonra tekrar aşırı kilo alıp verme ve gebe kalma durumunda sonuçlar bir miktar kayba uğrayabilir. Yer çekimi ve yaşa bağlı değişiklikle sürdüğü sürece hiçbir ameliyat yaşam boyu kalıcı değildir.

Mini karın germe sonrası sonuçları korumak için neler yapılabilir?

Mini karın germe ameliyatlarından sonra hastaların kilolarına dikkat etmeleri, dengeli beslenmeleri gerekir. Karın içi yağlanmayı azaltmak için alkol tüketimlerini azaltmaları iyi olacaktır. Gergin cildin tekrar çatlamaması için düzenli olarak vücut losyonları ve nemlendirici kullanmaları gerekir. Düzenli egzersiz karın kaslarının tekrar güçlenmesini sağlayarak ameliyatla elde edilen gergin karın görünümünün korunmasını sağlar.

Mini karın germe sonrası gebe kalınabilir mi?

Mini karın germe sonrası gebe kalınabilir, ancak gebelik karın duvarının tekrar gevşemesine ve cildin bollaşmasına yol açar. Bu nedenle kısa bir süre içerisinde gebelik planlayan hastalara bu ameliyat önerilmez. Ancak ameliyat gebe kalmaya engel oluşturmaz.

Op Dr Gökhan ÖZERDEM

ASPS, ISAPS, TPRCD

 • Yeterlik Diploma/Sertifikaları

 • Dubai tıp lisansı

 • Great Ormond Street Hospital for Children Observer, İngiltere

 • Hull, Castle Hill Hospital Gamme Probe Course, İngiltere

 • American Society of Plastic Surgeons (ASPS) Amerika Dernek Üyeliği

 • International Confederation of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery (ISAPS)

 • Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği 

 • Türk Estetik Plastik Cerrahi Derneği 

 • Ulusal ve uluslararası kongrelerde sözlü ve poster sunumları

 • Ulusal Plastik Cerrahi Kongresinde Oturum Başkanlığı

 • Yurt Dışı Makale 

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Instagram
Antalya Estetik İletişim

Resimleriniz ile doktorunuza danışabilirsiniz. Lütfen sadece mesaj ile!

0505 928 21 41

Asistanlarımıza Hafta içi mesai saatlerinde ulaşarak randevunuzu oluşturun.

İrtibat numaralarımızdan asistanlarımızı arayarak ya da resim göndererek fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Hastalarımız ne dedi

doktortakvimi
bottom of page